Okna Pasywne

Nowoczesne technologie budowlane, w tym technologie związane z efektywnym i ekonomicznym wykorzystaniem energii, stają się obecnie rozwiązaniem, które zyskuje nie tylko wśród klientów, ale również urzędników, którzy chętnie dofinansowują projekty oraz inwestycje związane z budownictwem pasywnym.

Budownictwo pasywne, jest to typ budownictwa, który opiera się o osiągnięcie jak najwyższej szczelności budynku, dążenie do idealnej izolacji termicznej oraz odpowiedniej paroprzepuszczalności, która jest bardzo istotna, głównie ze względu na zachowanie wilgotności wewnątrz budynku. Budynek pasywny, jest więc porównywany do pudełka, które posiada doskonałą izolację, a mimo wszystko posiada również możliwość efektywnej wentylacji. W ten sposób budynek pasywny zachowuje zimą wysoką temperaturę wewnątrz, a latem przyjemny chłód.

Okno pasywne – najważniejszy element domu pasywnego

Każdy budynek, czy to wybudowany tradycyjną czy też nowoczesną metodą, pasywną, powinien posiadać dostosowaną stolarkę okienną oraz drzwiową. To właśnie tam, traci się największą ilość ciepła i właśnie oknem, do pomieszczeń dostaje się latem największa ilość gorącego powietrza. Dlatego, odpowiedniej jakości okna oraz właściwa wentylacja pozwalają na zachowanie ciepła podczas zimy oraz chłodu podczas lata. Okna pasywne, są to okna, które zbudowane są inaczej niż tradycyjna ich odmiana. Liczba komór oraz system montażu sprawiają, iż okna te mają niewielką przepuszczalność termiczną. Najczęściej wykonane są z drewna i kompozytów, co dodatkowo powoduje, iż posiadają zdolność do przepuszczalności pary. Tym samym wnętrze może oddychać i jednocześnie być idealnie izolowane.

Oszczędność energii i pieniędzy

Okno pasywne, podobnie jak i elementy pasywne dachu, czy też ścian, dzięki nowoczesnej technologii produkcji, pozwalają na osiągnięcie znacznych oszczędności. Budownictwo pasywne, gwarantuje przede wszystkim:

– mniejszą ilość spalanego paliwa podczas miesięcy zimowych, w celu ogrzania budynku,

– mniejszą ilość energii elektrycznej niezbędnej do obsługi urządzeń klimatyzacyjnych,

– znaczną oszczędność na energii elektrycznej, niezbędnej do „dogrzewania” pomieszczeń, na przykład poprzez grzejniki elektryczne.

Dodaj komentarz