Zarówno Kraków, jak i Warszawa mają bardzo wiele do zaoferowania swoim mieszkańcom. Korzyści wynikających z mieszkania w każdym z tych miast są dziesiątki. Skupmy się na tych najważniejszych argumentach i spróbujmy zdecydować, które z tych miast ma większą siłę przyciągania.

Mieszkamy tam, gdzie jest praca

Podstawowym kryterium, na które zwróci uwagę zdecydowana większość osób, będą możliwości zatrudnienia. Mieszka się tam, gdzie jest praca – najlepiej w zawodzie, najlepiej za przyzwoite pieniądze i najlepiej w firmie z dobrą renomą. Choć Warszawa zdaje się mieć w tym względzie przewagę (przemawiają za tym także liczby – bezrobocie w stolicy wynosi 2,6%, podczas gdy w Krakowie o pół procenta więcej), to w praktyce okazuje się, że nie do końca tak jest. Być może znajdzie się tu więcej atrakcyjnych miejsc zatrudnienia, ale również i konkurencja na rynku pracy jest znacznie większa. W tym względzie miastom należy się więc remis – 1:1.

Spędzanie czasu wolnego

Rozrywki? Wydarzenia kulturalne? Tych nie brakuje ani w jednym, ani w drugim mieście. Sposób spędzania wolnego czasu będzie podobny, bo miejskie życie kwitnie i tu, i tu. Mieszkańcy Krakowa jednak narzekają często na nadmiar turystów, który jest dla nich uciążliwy i nie pozwala w pełni cieszyć się miastem. Warszawiacy zaś mogą mieć zastrzeżenia do wydarzeń, które dezorganizują w pewien sposób życie w mieście – protesty, manifestacje czy zamieszanie związane z przyjazdem ważnych osobistości. W tej kategorii także zwycięzcy nie będzie – a zatem 2:2.

Mieszkania od dewelopera przyciągają mieszkańców?

Być może rozstrzygającą kwestią będą w takim razie ceny i dostępność mieszkań? Jeśli chodzi o ceny mieszkań od dewelopera, przewagę ma Kraków, gdzie na rynku pierwotnym za lokum o metrażu 60-90 m2 zapłacimy średnio ok. 7300 zł za metr kwadratowy, podczas gdy w Warszawie – ok. 8000 zł. Podobnie będzie z kawalerkami – nowe mieszkania do 38 m2 kosztują w Krakowie ok. 7500 zł za metr, a w Warszawie – 7800 zł. A można w Krakowie znaleźć również i tańsze propozycje – przykładem są chociażby apartamenty przy ul. Walecznej, których cena to 6900 zł za metr kwadratowy (przykładowo nowe mieszkania od developera  o powierzchni 74,27m2 będą kosztowały niespełna 513 tys. zł – jest to jedna z propozycji dewelopera FRONTON).

Wydaje się, że Kraków w tej rundzie dostanie punkt? Nie tak szybko. Spójrzmy na to z jeszcze jednej strony, zanim rozstrzygniemy tę bitwę. Nie zapominajmy, jak silnie rozwijają się tereny wokół Warszawy. Aglomeracja warszawska staje się obecnie równie chętnie zamieszkiwanym obszarem co sama stolica. Dlatego też chcąc rozważać tutejsze propozycje mieszkaniowe, nie możemy pominąć okolicznych miejscowości, takich jak chociażby Ząbki. Mieszkania od dewelopera  będą tu siłą rzeczy znacznie tańsze. Dla przykładu, lokal przy ul. Powstańców w Ząbkach o podobnym co wyżej metrażu – 74,24 m2 – można kupić już za 371 tysięcy zł (jedna z propozycji dewelopera W.W. INVESTMENT WIŚNIEWSCY).

Sprawa wydaje się wciąż nierozstrzygnięta, a końcowy wynik to 3:3. Mimo to przeanalizowanie wszystkich tych argumentów z pewnością okaże się pomocne przy podjęciu subiektywnej decyzji w oparciu o własne kryteria, potrzeby i oczekiwania. A ostatecznie przecież każdy niezdecydowany i tak będzie musiał po prostu… posłuchać głosu serca.

Dodaj komentarz