Decydując się na malowanie pomieszczeń w domu, zazwyczaj skupiamy się przede wszystkim na wyborze odpowiednich kolorów. Tymczasem znacznie większe znaczenie dla ostatecznego efektu naszej pracy ma dobór odpowiedniej farby. Podpowiadamy, na co zwrócić przy tym uwagę i jakie farby najlepiej sprawdzą się w konkretnych pomieszczeniach.

RODZAJE FARB

Ilość farb, które są obecnie dostępne w sprzedaży potrafi przyprawić o zawrót głowy. Najważniejsze, na które warto zwrócić uwagę przy planowaniu remontu to:

  • farby lateksowe,
  • farby akrylowe,
  • farby ceramiczne.

Każda z nich ma nieco inne właściwości, a więc i inne przeznaczenie. Przed wybraniem którejkolwiek warto zorientować się, czym konkretnie się charakteryzuje.

FARBY LATEKSOWE

Najważniejszą cechą farb lateksowych jest to, że są odporne na zabrudzenia. Dzięki temu świetnie sprawdzą się w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach, takich jak przedpokoje, kuchnie, czy pokoje dziecięce. W razie pojawienia się plam na ścianie, wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką, bez obawy o to, że wraz z nimi usuniemy kolor ze ściany. Farby lateksowe są również odporne na działanie promieni słonecznych. Niestety, mają dość nieprzyjemny zapach, który nie każdemu odpowiada.

FARBY AKRYLOWE

Farby akrylowe są tylko częściowo odporne na ścieranie. Przy intensywnym czyszczeniu na ścianie mogą pojawić się zabrudzenia. Są jednak niedrogie, powszechnie dostępne i łatwe w nakładaniu, co zapewnia im wielu zwolenników. Przy ich stosowaniu nie trzeba też obawiać się nieprzyjemnego zapachu charakterystycznego dla farby lateksowej. Farby akrylowe wyróżniają się także dobrym kryciem.

FARBY CERAMICZNE

Farby ceramiczne charakteryzują się wysoką wytrzymałością. Powłoka uzyskana z ich wykorzystaniem jest twarda, gładka i jednolita. Kolor nie zmienia się w miarę upływu czasu. Farby ceramiczne są elastyczne, co pozwala na zamaskowanie niewielkich niedoskonałości na ścianie. Minusem tego typu farb może być ich cena, która zwykle jest kilkukrotnie wyższa od ceny zwykłych fab akrylowych.

Farba lateksowa, a może tradycyjna? Czym malować ściany w domu

Dodaj komentarz