Budownictwo mieszkalne z drewna, popularne jest w szczególności w Skandynawii, Kanadzie, a także w krajach północnych. Coraz bardziej popularne, staje się jednak również w Polsce. Po latach, kiedy dominowało przeświadczenie o konieczności budowania domów ze stali i betonu, przyszedł czas na lekkie, przystępne i tanie konstrukcje drewniane. Domy drewniane z bali, jak i wszystko, mają swoje wady, ale również mają i swoje zalety. W zależności od potrzeb danego inwestora, domy te mogą mieć zróżnicowany metraż oraz wielkość, co pozwala wykorzystywać je jako domy jednorodzinne lub na przykład domy pokoleniowe.

Zalety domów z bali

Wśród zalet domów z bali na pewno wymienić trzeba fakt, że jest to najszybsza do wykonania konstrukcja. Domy drewniane z bali, buduje się w przeciągu dwóch do trzech miesięcy i to pod klucz. Oznacza to, że dom taki posiada fundament, posiada wykończoną elewację, a także wnętrza, które trzeba jedynie… pomalować i położyć w nich panele. Cała reszta jest już w pełni wykonana i przygotowana do zamieszkania.

Sama konstrukcja jest bardzo ciepła. Wysoki współczynnik izolacji, a także niska wartość przenikalności cieplnej, powodują, że domy drewniane z bali, są wyjątkowo ciepłe. Ta dobra izolacja, sprawia, że dom taki wewnątrz jest suchy, nie ma więc problemów, ani z grzybicą ani z wilgocią, a konstrukcja zachowuje swoją trwałość przez długi czas.

Domy z bali czy też domy drewniane są wreszcie o ponad połowę tańsze, niż budynki oparte na betonie oraz stali. To jest bez wątpienia bardzo istotny argument.

Wady domów z bali

Domy z bali drewnianych, podobnie jak te z betonu i stali, posiadają również pewne wady. Na pewno sama konstrukcja nie jest tak trwała, jak w przypadku betonu oraz stali. W przypadku domów drewnianych, gwarancja obejmuje około 50 lat, natomiast bezpieczne użytkowanie całości, bez konieczności dokładnej inspekcji, również trwa 50 lat. W przypadku domów betonowych, jest to ponad 100 lat, oczywiście przy założeniu, że cała konstrukcja została wykonana zgodnie z normami oraz sztuką budowlaną.

Dodaj komentarz